DOKUMENDI KOOSTAMINE

Kodune testament

Koduse testamendi üheks liigiks on tunnistajate juuresolekul kirjutatud testament, mis on allkirjastatud vähemalt kahe teovõimelise tunnistaja juuresolekul. Tunnistajad kinnitavad oma allkirjaga, et pärandaja on ise testamendi allkirjastanud ja et ta on teo- ja otsustusvõimeline.

 • vastab kõigile seaduses sätestatud nõuetele
 • on advokaadi poolt koostatud ja kontrollitud
 • on kiire, lihtne ja mugav viis testamendi koostamiseks

Koosta testament

Sinu andmed on turvaliselt kaitstud.
3 lihtsat sammu
 • 1Vali
  dokument
 • 2Vasta
  küsimustele
 • 3Lae alla
  ja jaga

Korduma kippuvad küsimused

Miks on koduse testamendi koostamisel vajalikud tunnistajad?

Tunnistajad kinnitavad oma allkirjaga, et pärandaja on testamendile isiklikult ja konkreetsel kuupäeval alla kirjutanud ja et pärandaja on tunnistajate arusaamise kohaselt teo- ja otsustusvõimeline.

Tunnistajate juuresolekul allkirjastatud testament on juriidiliselt kindlam ja seda on raskem vaidlustada kui omakäeliselt ilma tunnistajateta kirjutatud testamenti.

Kes sobib tunnistajaks?

Koduse testamendi tunnistaja peab olema teovõimeline, st vähemalt 18-aastane vaimselt terve isik. Tunnistajaks ei või olla isik, kelle enda või kelle lähisugulase (s.o üleneja või alaneja sugulase, venna või õe või nende alaneja sugulase või abikaasa või abikaasa üleneja või alaneja sugulase) kasuks testament tehakse.

Kui seda nõuet on rikutud, on testament tühine nende korralduste osas, mis on tehtud seda keeldu rikkudes. Näiteks kui tunnistajaks on pärija ise, on testament tühine vaid selles osas, mille alusel jäeti vara tunnistajale ja ülejäänud osas testament kehtib.

Miks tuleb testamenti märkida selle tegemise kuupäev ja aasta?

Arvestades, et kodune testament kaotab kehtivuse kuus kuud pärast selle allkirjastamist, siis on oluline testamendis märkida selle koostamise täpne aeg. Kui testamendi koostamise kuupäeva ei ole märgitud, on testament tühine.

Kas tunnistajad peavad teadma testamendi sisu?

Tunnistajad peavad olema teadlikud, et nad on testamendi tunnistajad ja et see sisaldab  testaatori viimset tahet, kuid nad ei pea teadma testamendi sisu.

Miks ei saa kodust testamenti digitaalselt allkirjastada?

Kuivõrd tunnistajate juuresolekul allkirjastatud testament nõuab, et tunnistajad oleksid üheaegselt pärandaja juures testamendi allkirjastamise hetkel ja allkirjastaksid testamendi kohe pärast pärandajat, tuleb testament allkirjastada käsitsi, sest digiallkirjastamise puhul ei ole võimalik tõendada tunnistajate juuresolekut testamendi allkirjastamise hetkel. Samuti ei saa testamendi digitaalse allkirjastamise puhul tunnistajad olla täielikult veendunud, kas pärandaja on testamendi isiklikult allkirjastanud.

Kui kaua kodune testament kehtib?

Kodune testament kaotab kehtivuse, kui selle allkirjastamisest on möödunud kuus kuud ja pärandaja sel ajal elab. Testamendi kehtivuse lõppemisel tuleb koostada uus testament.

Kuidas võib testamenti hoida?

Pärandaja võib testamenti hoida enda käes või anda see hoidmiseks teisele isikule. Juhul, kui testament on antud hoida teise isiku kätte, on sellel isikul pärast pärandaja surmast teadasaamist kohustus viivitamatult esitada testament notarile.

Kuidas tagada, et kodune testament testaatori surma korral kaotsi ei läheks?

Kodust testamenti on võimalik registreerida pärimisregistris. Testamenti saab pärimisregistris registreerida testaator ise, isik, kelle kätte testaator on testamendi hoida andnud või muu isik, kes teab koduse testamendi olemasolust. Kodusest testamendist saab teatada ID-kaarti või mobiil-ID-d kasutades portaali www.eesti.ee vahendusel (vt täpsemalt: Kodusest testamendist teavitamine).

10% ADVOKAADI TASUST

Kvaliteet mõistliku hinnaga

Advokaadibüroo kvaliteet
90% odavamalt

15 min VALMIS LEPINGUNI

Kiire tulemus

Sama aeg kuluks sul oma advokaadile soovi edastamiseks

100% TURVALINE

Turvaline ja usaldusväärne

Sinu andmed on 100% turvatud ja privaatsus väga hästi kaitstud

Kasulikud omadused

Lai valik dokumente

Avokaado veebikeskkonnas saad ise või juristi abiga koostada kiiresti ja lihtsalt kõiki olulisi dokumente nii oma pere kui ka ettevõtte jaoks. Avokaado lepingute ja dokumentide valik täieneb pidevalt.

Lihtne kasutada

Samm-sammult antavad juhised muudavad Avokaado kasutamise kõigile arusaadavaks. Vali dokument, vasta küsimustele ja sinu dokument ongi valmis.

Usaldusväärne

Dokumentide õigussisu on koostanud kogenud juristid ja need vastavad alati kehtivale õigusele ning parimale õiguspraktikale. Loodud dokumendid säilitatakse konfidentsiaalselt ja lisatasuta meie andmebaasis, mille turvalisus on ekspertide poolt testitud.

Koostöö

Sinu määratud isikud saavad lepinguid kommenteerida, teha muutmisettepanekuid ja lepinguid allkirjastada. Läbirääkimised pole kunagi nii lihtsad olnud.

Jaga ja vaata

Sul on võimalik lepinguid ja dokumente väga lihtsalt ning turvaliselt jagada teiste osapoolte, nõustajate või pereliikmetega.

Digitaalne allkirjastamine

Sinul ja sinu poolt määratud isikutel on võimalik dokumente Avokaado keskkonnas digitaalselt allkirjastada.

Lisateenused

Dokumendi ülevaatus

Avokaado juristid vastavad kiiresti sinu küsimustele ja kontrollivad Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi ning vajadusel täiendavad seda sinule vajalike sätetega.
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Tõlkimine

Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi saab ühe nupulevajutusega saata tõlkimiseks sulle sobivasse keelde. 
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Leia jurist

Kui vajad traditsioonilist õigusabi, saadame sulle soodushindadega pakkumised parimatelt juristidelt ja saad nende seast valida endale sobivaima. Sa ei pea enam ise juriste otsima ja nende kõigiga eraldi suhtlema. Loe edasi ›

Mida kasutajad arvavad?

Avokaado puhul üllatas mind enim hinna ning vastu saadava teenuse kvaliteedi suhe. Hinnad on väga mõistlikud.
Mailis Timmi Idea PR
Meeldis, et teenuste valikus on kõik, mida meil messe korraldades vaja on, alates töölepingust kuni dokumentide ülevaatuseni.
Auris Rätsep Eesti Messid
Lepingu koostamisel esitatavad küsimused on lihtsad ja ei vaja vastamiseks õigusalaseid teadmisi.
Indrek Teder Advokaadibüroo TEDER
Meil oli vaja kiiresti koostada leping, aga polnud sellise lepingutüübiga varem kokku puutunud. Avokaados kulus lepingu koostamiseks vaid 15 minutit ja mõni hetk hiljem oli see juba ka allkirjastatud.
Tuuli Semevsky Saag & Semevsky Keelestuudio

Avokaado partnerid