DOKUMENDI KOOSTAMINE

Osanike otsus osakapitali suurendamiseks ülekursiga

Osaühingu tegutsemise käigus võib tekkida olukordi, kus on vajalik läbi viia osakapitali suurendamine, olgu siis täiendava rahasüsti tegemiseks, mingil tegevusalal kapitalinõuete täitmiseks või muudel põhjustel. Osakapitali suurendamiseks tuleb vormistada vastav osanike otsus. Avokaado osanike otsus osakapitali suurendamiseks ülekursiga sobib kasutamiseks:

 • kui osaühingul on mitu osanikku ja kõik on otsusega nõus
 • kui sissemaksest vaid osa kasutatakse osakapitali suurendamiseks ja ülejäänu läheb ülekursiks
 • nii rahalise kui mitterahalise sissemakse tegemisel

Koosta dokument

Sinu andmed on turvaliselt kaitstud.
3 lihtsat sammu
 • 1Vali
  dokument
 • 2Vasta
  küsimustele
 • 3Lae alla
  ja jaga

Korduma kippuvad küsimused

Osaühingu osakapital on endiselt Eesti kroonides, kas ma saan sellisel juhul osakapitali suurendada?

Ei saa. Juhul, kui osakapital on väljendatud endiselt Eesti kroonides, tuleb osakapitali suuruse muutmiseks osakapital eurodesse konverteerida.

Mis on ülekurss ja milleks seda võib kasutada?

Osaühinigu põhikirjas võib ette näha osaühingu õiguse lasta osasid välja hinnaga, mis ületab nende nimiväärtust – see ongi ülekurss. Ülekursi puhul tasub osanik sissemakse kapitali, aga kasutab osa nimiväärtuse suurendamiseks vaid osa sissemaksest, ülejäänud osa läheb omakapitali ülekursi kirjele.

Ülekursiga kapitali suurendamist võib näiteks kaustada, kui on vaja omakapitali suurendada, aga osakapitali väga suurendada ei taha.

Kui osaühingul on ülekurss, siis seda võib edaspidi kasutada ainult kahjumi katmiseks, kui mujalt ridadelt enam võtta ei ole ja osakapitali suurendamiseks fondiemissiooni teel. Fondiemissioon on osakapitali suurendamine muude omakapitali ridade arvelt, ilma täiendavat raha sisse maksmata.

Kas osakapitali suurendamisel on mingeid tähtaegu, mida peab järgima?

Kui on vastu võetud otsus osakapitali suurendamiseks, siis tuleb esitada äriregistrile kandeavaldus osakapitali suurendamise registreerimiseks 6 kuu jooksul osakapitali suurendamise otsuse vastuvõtmisest.

Juhul, kui avaldus esitatakse pärast 6 kuu möödumist osakapitali suurendamise otsuse vastuvõtmisest, ei registreeri äriregister sellise otsuse alusel osakapitali suurendamist ning tuleb teha ning esitada uus otsus.

Kas osakapitali suurendamisel peab sissemakse tegema kindlasti rahas või võib sissemaksena kasutada ka mingit asja?

Osaühingu kapitali võib tavapäraselt teha sissemakse nii rahas kui ka mitterahalise maksena, mille puhul loovutatakse osaühingule kas mingi asi või nõue, mille väärtus katab ära osakapitali suurendamise.

Samas, kui soovitakse teha mitterahalist sissemakset, peab vastav võimalus olema põhikirjas sätestatud. Kui seda põhikirjas ei ole, siis tuleb eelnevalt muuta vastavalt põhikirja.

Rahalise sissemakse korral tuleb äriregistrile esitada lisaks otsusele ka panga tõend selle kohta, et vastav summa on laekunud osaühingu kontole.

Mitterahalise sissemakse korral on osakapitali suurendamise segistreerimiseks vajalik äriregistrile esitada lisaks otsusele ka mitterahalise sissemakse üleandmise leping ning juhatuse hinnang sissemakse eseme väärtuse piisavuse kohta.

Kui osaühingu osakapital on vähemalt 25 000 eurot ja mitterahalise sissemakse väärtus ületab 1/10 osakapitalist või kui sellise osaühingu kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist, peab mitterahalise sissemakse väärtuse piisavuse hindamist kontrollima audiitor.

10% ADVOKAADI TASUST

Kvaliteet mõistliku hinnaga

Advokaadibüroo kvaliteet
90% odavamalt

15 min VALMIS LEPINGUNI

Kiire tulemus

Sama aeg kuluks sul oma advokaadile soovi edastamiseks

100% TURVALINE

Turvaline ja usaldusväärne

Sinu andmed on 100% turvatud ja privaatsus väga hästi kaitstud

Kasulikud omadused

Lai valik dokumente

Avokaado veebikeskkonnas saad ise või juristi abiga koostada kiiresti ja lihtsalt kõiki olulisi dokumente nii oma pere kui ka ettevõtte jaoks. Avokaado lepingute ja dokumentide valik täieneb pidevalt.

Lihtne kasutada

Samm-sammult antavad juhised muudavad Avokaado kasutamise kõigile arusaadavaks. Vali dokument, vasta küsimustele ja sinu dokument ongi valmis.

Usaldusväärne

Dokumentide õigussisu on koostanud kogenud juristid ja need vastavad alati kehtivale õigusele ning parimale õiguspraktikale. Loodud dokumendid säilitatakse konfidentsiaalselt ja lisatasuta meie andmebaasis, mille turvalisus on ekspertide poolt testitud.

Koostöö

Sinu määratud isikud saavad lepinguid kommenteerida, teha muutmisettepanekuid ja lepinguid allkirjastada. Läbirääkimised pole kunagi nii lihtsad olnud.

Jaga ja vaata

Sul on võimalik lepinguid ja dokumente väga lihtsalt ning turvaliselt jagada teiste osapoolte, nõustajate või pereliikmetega.

Digitaalne allkirjastamine

Sinul ja sinu poolt määratud isikutel on võimalik dokumente Avokaado keskkonnas digitaalselt allkirjastada.

Lisateenused

Dokumendi ülevaatus

Avokaado juristid vastavad kiiresti sinu küsimustele ja kontrollivad Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi ning vajadusel täiendavad seda sinule vajalike sätetega.
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Tõlkimine

Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi saab ühe nupulevajutusega saata tõlkimiseks sulle sobivasse keelde. 
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Leia jurist

Kui vajad traditsioonilist õigusabi, saadame sulle soodushindadega pakkumised parimatelt juristidelt ja saad nende seast valida endale sobivaima. Sa ei pea enam ise juriste otsima ja nende kõigiga eraldi suhtlema. Loe edasi ›

Mida kasutajad arvavad?

Avokaado puhul üllatas mind enim hinna ning vastu saadava teenuse kvaliteedi suhe. Hinnad on väga mõistlikud.
Mailis Timmi Idea PR
Meeldis, et teenuste valikus on kõik, mida meil messe korraldades vaja on, alates töölepingust kuni dokumentide ülevaatuseni.
Auris Rätsep Eesti Messid
Lepingu koostamisel esitatavad küsimused on lihtsad ja ei vaja vastamiseks õigusalaseid teadmisi.
Indrek Teder Advokaadibüroo TEDER
Meil oli vaja kiiresti koostada leping, aga polnud sellise lepingutüübiga varem kokku puutunud. Avokaados kulus lepingu koostamiseks vaid 15 minutit ja mõni hetk hiljem oli see juba ka allkirjastatud.
Tuuli Semevsky Saag & Semevsky Keelestuudio

Avokaado partnerid