DOKUMENDI KOOSTAMINE

Osaühingu põhikiri

Osaühingu põhikiri on dokument, milles sätestatakse osaühingu toimimise ja juhtimise põhimõtted. Põhikiri võib olla formaalne minimalistlik dokument, kuid samas saab seal ka põhjalikumalt reguleerida näiteks osaühingu juhtimist, osanikevahelisi suhteid ja kasumi jaotamist puudutavaid küsimusi. Avokaado osaühingu põhikiri:

 • on universaalne ja sobib kasutamiseks enamike osaühingute puhul
 • võimaldab sätestada erinevate õigustega osade olemasolu
 • võimaldab reguleerida ummikseisu lahendamist

Koosta põhikiri

Sinu andmed on turvaliselt kaitstud.
3 lihtsat sammu
 • 1Vali
  dokument
 • 2Vasta
  küsimustele
 • 3Lae alla
  ja jaga

Korduma kippuvad küsimused

Kes kehtestab ja allkirjastab põhikirja?

Osaühingu asutamisel kinnitavad põhikirja asutajad asutamislepingu või –otsuse lisana.

Hiljem, kui osanikud soovivad põhikirja muuta või täitsa uue põhikirja koostada, siis saavad nad seda teha vastava osanike otsusega ning põhikirja vastuvõtmise kuupäevaks on vastava otsuse tegemise kuupäev.

Äriregistrile esitab uue põhikirja koos vastava kandeavaldusega osaühingu juhatus, kes allkirjastab ka vastava põhikirja teksti.

Mida peab põhikiri sisaldama?

Põhikiri peab sisaldama vähemalt järgmiseid andmed:

 • osaühingu ärinimi ja asukoht
 • osakapitali suurus, mis võib olla määratud kindla suurusena või miinimum- ja maksimumkapitalina, kusjuures miinimumkapitali suurus peab olema vähemalt 1/4 maksimumkapitali suurusest
 • osade eest tasumise kord
 • osaga seotud õiguste või osaniku õiguste erisused, kusjuures osaga seotud eriõiguste ettenägemise ja eri liiki osade väljalaskmise korral peavad põhikirjas olema märgitud eri liiki osade tähistus ning vastava osaliigiga seotud õiguste erisused
 • kui osa eest tasutakse mitterahalise sissemaksega – mitterahalise sissemakse hindamise kord
 • reservkapitali moodustamine ja suurus
 • juhatuse ning nõukogu olemasolu korral ka selle liikmete arv, mis võib olla väljendatud kindla suurusena või ülem- ja alammäärana ning vajadusel juhatuse liikmete esindusõiguse erisused

Ülaltoodu on minimaalne, mis peab põhikirjas sisalduma, kuid seal saab reguleerida ka muid osaühingu juhtimiseks või toimimiseks vajalikke küsimusi.

Kas üks osanik saab teiste osaniketa põhikirja muuta?

Põhikirja muutmiseks on vajalik vastavat osaniku/osanike otsust. Äriseadustiku kohaselt on põhikirja muutmiseks vajalik vähemalt 2/3 osanike üldkoosolekul osalevate osanike häältest ja põhikirjas võib seda protsenti veelgi suurendada.

Seega kui üks osanik omab vähemalt 2/3 kõikidest häältest võib tekkida olukord, kus selline enamusosanik saab ilma teiste vähemusosanike nõusolekuta põhikirja muuta.

Samas, kui osaühingul on välja lastud erinevate õigustega osasid ja enamusosanik soovib muuta nendega seonduvaid õigusi, siis sellise põhikirja muutmise otsuse tegemiseks, millega tühistatakse või muudetakse osaga seotud eriõigus või osaniku eriõigus, on vajalik kõigi sellist eriõigust omavate osanike nõusolek, kui põhikirjast endast juba ei tulene teisiti.

Vaata näidist Osaühingu põhikiri
 • Lisatud:
 • Audit:
Jaga
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone
Seotud dokumendid
Teemad
10% ADVOKAADI TASUST

Kvaliteet mõistliku hinnaga

Advokaadibüroo kvaliteet
90% odavamalt

15 min VALMIS LEPINGUNI

Kiire tulemus

Sama aeg kuluks sul oma advokaadile soovi edastamiseks

100% TURVALINE

Turvaline ja usaldusväärne

Sinu andmed on 100% turvatud ja privaatsus väga hästi kaitstud

Kasulikud omadused

Lai valik dokumente

Avokaado veebikeskkonnas saad ise või juristi abiga koostada kiiresti ja lihtsalt kõiki olulisi dokumente nii oma pere kui ka ettevõtte jaoks. Avokaado lepingute ja dokumentide valik täieneb pidevalt.

Lihtne kasutada

Samm-sammult antavad juhised muudavad Avokaado kasutamise kõigile arusaadavaks. Vali dokument, vasta küsimustele ja sinu dokument ongi valmis.

Usaldusväärne

Dokumentide õigussisu on koostanud kogenud juristid ja need vastavad alati kehtivale õigusele ning parimale õiguspraktikale. Loodud dokumendid säilitatakse konfidentsiaalselt ja lisatasuta meie andmebaasis, mille turvalisus on ekspertide poolt testitud.

Koostöö

Sinu määratud isikud saavad lepinguid kommenteerida, teha muutmisettepanekuid ja lepinguid allkirjastada. Läbirääkimised pole kunagi nii lihtsad olnud.

Jaga ja vaata

Sul on võimalik lepinguid ja dokumente väga lihtsalt ning turvaliselt jagada teiste osapoolte, nõustajate või pereliikmetega.

Digitaalne allkirjastamine

Sinul ja sinu poolt määratud isikutel on võimalik dokumente Avokaado keskkonnas digitaalselt allkirjastada.

Lisateenused

Dokumendi ülevaatus

Avokaado juristid vastavad kiiresti sinu küsimustele ja kontrollivad Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi ning vajadusel täiendavad seda sinule vajalike sätetega.
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Tõlkimine

Avokaados koostatud või üleslaetud dokumendi saab ühe nupulevajutusega saata tõlkimiseks sulle sobivasse keelde. 
Loe edasi ›

LISATAKSE VARSTI

Leia jurist

Kui vajad traditsioonilist õigusabi, saadame sulle soodushindadega pakkumised parimatelt juristidelt ja saad nende seast valida endale sobivaima. Sa ei pea enam ise juriste otsima ja nende kõigiga eraldi suhtlema. Loe edasi ›

Mida kasutajad arvavad?

Avokaado puhul üllatas mind enim hinna ning vastu saadava teenuse kvaliteedi suhe. Hinnad on väga mõistlikud.
Mailis Timmi Idea PR
Meeldis, et teenuste valikus on kõik, mida meil messe korraldades vaja on, alates töölepingust kuni dokumentide ülevaatuseni.
Auris Rätsep Eesti Messid
Lepingu koostamisel esitatavad küsimused on lihtsad ja ei vaja vastamiseks õigusalaseid teadmisi.
Indrek Teder Advokaadibüroo TEDER
Meil oli vaja kiiresti koostada leping, aga polnud sellise lepingutüübiga varem kokku puutunud. Avokaados kulus lepingu koostamiseks vaid 15 minutit ja mõni hetk hiljem oli see juba ka allkirjastatud.
Tuuli Semevsky Saag & Semevsky Keelestuudio

Avokaado partnerid